majawa.pl

Blog tematyczny o podróżach i zdrowiu

Zdrowie

Co wypić na dobry sen: wpływ naturalnych napojów na jakość naszego odpoczynku

Co wypić na dobry sen: wpływ naturalnych napojów na jakość naszego odpoczynku

Sen to nieodłączny element naszego życia, który ma decydujący wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. W dobie ciągłych obowiązków i stresu, coraz więcej osób boryka się z problemami ze snem. źródłem tych kłopotów mogą być różne czynniki, takie jak nadmiar obowiązków, stres, zbyt duża ilość bodźców czy złe nawyki, na przykład korzystanie z urządzeń elektronicznych tuż przed snem. Remedium na bezsenność może okazać się napar z ziół, lub inny napój. Szklanka odpowiedniego napoju przed położeniem się do łóżka, może działać w sposób nasenny, dać nam ukojenie, odprężać po ciężkim dniu. Podpowiadamy co wypić na dobry sen, oraz jak zadbać o jakość odpoczynku.

Przedstawiamy:

 • konsekwencje złej jakości snu,
 • radzimy, jak poprawić jakość snu,
 • jakie są naturalne napoje wspomagające sen,
 • oraz owoce i przyprawy na dobry sen,
 • a także radzimy, czego unikać przed snem.

Konsekwencje złej jakości snu

Niewystarczająca ilość snu lub jego niska jakość mogą prowadzić do szeregu poważnych problemów zdrowotnych. Na początku, mogą pojawić się objawy takie jak rozdrażnienie, zmęczenie czy senność, które mogą prowadzić do braku koncentracji, obniżenia odporności i większej podatności na choroby, a nawet do stanów depresyjnych. Dobry sen jest kluczowy dla zdrowia ośrodkowego układu nerwowego. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o jakość naszego snu.

Jak poprawić jakość snu?

Jednym ze sposobów na poprawę jakości snu jest aktywność fizyczna w ciągu dnia, rezygnacja z ciężkostrawnych kolacji oraz ograniczenie korzystania z urządzeń elektronicznych tuż przed snem. Jeśli jednak mimo tych zmian nadal mamy problem z zasypianiem, warto poszukać naturalnych sposobów na poprawę jakości snu. Najistotniejszy dla regeneracji organizmu jest tak zwany głęboki sen. To ile powinien trwać głęboki sen waha się wśród różnych osób, ale szacuje się, iż jest to od 80 do 100 minut na jeden cykl. Należy zatem pamiętać, że drzemka nie zastąpi braku snu w nocy. 

Co wypić na dobry sen?

Nasz organizm zwalnia metobolizm podczas snu, dlatego zamiast obfitej kolacji warto sięgnąć po napoje, które mają działanie wyciszające i relaksujące. Są nimi przede wszystkim napoje ziołowe, które pomagają nam się zrelaksować i wypocząć. 

Nasze łąki i ogrody pełne są wspaniałych roślin, które posiadają właściwości relaksujące i wspomagające sen. Oto lista ziół i roślin, które pomagają zasnąć. Warto pić je regularnie, aby zapewnić sobie spokojny sen każdej nocy. 

 • melisę,
 • kozłek lekarski (inaczej walerianę),
 • lawendę,
 • rumianek,
 • dziki róże,
 • pokrzywę,
 • werbenę,
 • głóg.

Przyrządzone z nich napoje ułatwiające sen, wykazują też działanie wspierające metabolizm i obniżające aktywność układu nerwowego. Poza tym warto zaopatrzyć się w sklepie w zieloną herbatę, gdyż jest to produkt bezkofeinowy i stanowi dobry zastępnik herbaty czarnej. 

Owoce i przyprawy na dobry sen

Napoje wspomagające sen nie muszą być wyłącznie ziołowe. Aby nie przewracać się się z boku na bok, warto wypić przed snem:

 • sok wiśniowy – badania pokazują, że podnosi on poziom melatoniny, czyli tzw. hormonu snu,
 • złote mleko – to tradycyjny napój indyjski, który jest ceniony w medycynie ajurwedyjskiej za swoje zdrowotne właściwości. Wystarczy do podgrzanego mleka dodać kurkumę, cynamon, kardamon i imbir.

Czego unikać przed snem?

Aby poprawić jakość snu, konieczne jest również unikanie pewnych czynników, które mogą go zakłócać. Do tych czynników należą przede wszystkim:

 • nadmiar wysiłku fizycznego – ćwiczenia powinny być wykonywane rano, ponieważ wieczorem mogą działać pobudzająco,
 • alkohol – nawet najmniejsza dawka alkoholu sprawia, że nasz sen jest płytszy i mniej spokojny.

Podsumowanie

Zdrowy sen to klucz do dobrego samopoczucia i zdrowia. Jeżeli zmagamy się z problemami ze snem, warto zastanowić się nad zmianą naszych nawyków i sięgnięciem po naturalne napoje, które pomogą nam się zrelaksować i poprawią jakość naszego snu. Wiesz już co wypić na dobry sen i jak zadbać, o odpowiednią jakość odpoczynku. Pamiętajmy jednak, że każdy organizm jest inny i to, co działa na jedną osobę, niekoniecznie musi działać na inną. Dlatego warto eksperymentować i szukać własnej drogi do zdrowego snu.

Udostępnij